flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суд захистив права споживачів природного газу

01 липня 2021, 14:26

Останнім часом до Чернівецького апеляційного суду все частіше стали надходити цивільні справи, де однією із сторін виступають АТ «ОГС «Чернівцігаз» (ПАТ «Чернівцігаз») та ТОВ «Чернівцігаззбут».

Газові товариства звертаються з позовами до споживачів про стягнення заборгованості, в той час як люди скаржаться на дії газових компаній через порушення їхніх прав на отримання якісних послуг, незаконність нарахувань та неправомірність відключення помешкань від газопостачання.  

Про обставини деяких із цих справ і те, які рішення прийняв суд, можна дізнатися із наведених нижче прикладів.

Споживачка не погодилася із нарахованим їй об’ємом природного газу та звернулася до суду з позовом до АТ «ОГС «Чернівцігаз». Спір виник через те, що вона протягом декількох років не надавала щомісячні показники лічильника спожитого газу, а оператор газорозподільної мережі (ГРМ) визначив виявлені під час огляду вимірювального засобу показники, як спожиті за останні місяці.

Суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, став на захист споживачки. Суди вказали, що з огляду на характеристики житла та наявні у ньому побутові прилади, поза будь-яким сумнівом не можна вважати, що такий об’єм газу міг бути спожитий протягом останнього періоду, зазначивши, що оператор ГРМ неправомірно здійснив такий розрахунок.

 

Ще в одній справі, яка перебувала на розгляді у Чернівецькому апеляційному суді, з позовом до споживача природнього газу про стягнення заборгованості звернулося ТОВ «ЧернівцігазЗбут». Позивач мотивував своє звернення тим, що відповідачу була нарахована субсидія у розмірі, яка перевищувала вартість використаного ним об’єму газу. А оскільки товариство повернуло до бюджету понад 6 тис. грн. невикористаної субсидії, просило стягнути її з відповідача на свою користь.

  

Районний суд ухвалив постанову, якою відмовив у задоволенні позову. Апеляційний суд це рішення залишив без змін. Колегія суддів зазначила, що позивач не надав докази наявності у споживача газу заборгованості, а його вимога зводилася до покладання на відповідача обов’язку сплатити товариству суму субсидій, яку воно повернуло державі.

 

Варто також згадати й непоодинокі випадки, коли споживачі були безпідставно позбавлені постачання газу до своїх помешкань, у зв’язку з чим вони були змушені оскаржувати незаконні рішення газових товариств у судах.

Позивач – чоловік похилого віку з інвалідністю, звернувся до суду за захистом своїх прав, порушених діями ПАТ «Чернівцігаз» та ТОВ «Чернівцігаз Збут». Починаючи з листопада 2017 року його будинок був відключений від газу з підстав нібито наявності у нього заборгованості за спожитий природний газ.

Слід додати, що до свого звернення до суду чоловік подавав на адреси вказаних товариств заяви з проханням відновити йому постачання газу, однак у відповідь отримав лише пропозицію сплатити борг. 

Колегія суддів дослідила матеріали справи та встановила, що у товариств не було підстав для відключення будинку від газопостачання, оскільки належних доказів про існування у споживача боргу відповідачі не надали. Це також підтверджувалося й попередніми рішеннями суду першої та апеляційної інстанцій, які відмовили товариствам у стягненні заборгованості із споживача через її відсутність. 

Тому Чернівецький апеляційний суд, погодившись з районним судом, який зобов’язав ТОВ «ЧернівцігазЗбут» відновити позивачу газопостачання, ухвалив рішення про стягнення з останнього вартість недовідпущеного йому природнього газу, а також моральну шкоду.

 

В іншому спорі абонент був від’єднаний від споживчого газу у зв’язку з непридатністю облікового приладу та небажанням його замінити на новий за рахунок оператора ГРМ. Для того, щоб встановити, чи дійсно лічильник некоректно працює, споживач на власний розсуд та за власний рахунок замовив експертизу приладу. Експерт у висновку підтвердив його придатність, тому позивач наполягав на встановленні саме того приладу та одночасно просив суд визнати незаконним відключення його житла від газопостачання. Апеляційний суд частково погодився з доводами споживача, визнав припинення газопостачання неправомірним через порушення визначеної кодексом ГРМ процедури такої дії та зобов’язав оператора відновити газопостачання. Водночас суд не погодився з доводами споживача щодо повернення попереднього приладу обліку газу, оскільки за рахунок ГРМ підлягав встановленню лічильник нового зразка.     

 

 

Частиною 1 статті 3 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» передбачено, що фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету; інших джерел, не заборонених законодавством.

В частині 1 статті 6 цього Закону зазначено, що суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов’язані до 01 січня 2021 року (наразі цей строк продовжено) забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується тільки для приготування їжі.

Однак нерідко споживачі, звертаючись до газорозподільної організації, отримували відмову у забезпеченні їх обліковими приладами. Оскільки така відмова суперечить нормам законодавства, а покладання цього обов’язку на споживачів є неправомірним, суд ставав на бік споживачів, захищаючи їх право на отримання даної послуги.

Так, мешканці багатоквартирного будинку подали колективний позов, у якому просили визнати незаконними дії відповідача - ПАТ «Чернівцігаз» щодо нарахування об`ємів спожитого газу споживачами за показниками загальнобудинкового лічильника та його відмову у встановленні індивідуальних лічильників природного газу за рахунок коштів суб`єкту господарювання.

Районний суд позов задовольнив. ПАТ «Чернівцігаз» оскаржив рішення суду І інстанції в апеляційному порядку.

Апелянт у скарзі посилався на п.4 Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року №620, згідно з яким у разі незгоди власника квартири розраховуватися за спожитий газ за показниками будинкового вузла обліку він може встановити квартирний лічильник газу окремо на квартиру за власні кошти.

Однак колегія суддів відхилила доводи апеляційної скарги, вказавши у своїй постанові, що «встановлення загальнобудинкового приладу обліку природного газу ставить у нерівне становище побутових споживачів перед іншими побутовими споживачами, в яких оператором газорозподільної системи встановлені індивідуальні лічильники газу».

Беручи до уваги те, що позивачі використовували газ тільки для приготування їжі, вчасно сплачували за газопостачання за встановленими тарифами, в яких вже були передбачені витрати на встановлення індивідуальних лічильників газу, суд зобов’язав ПАТ «Чернівцігаз» забезпечити встановлення облікових приладів в квартирах позивачів.

Слід зазначити, що відмова газорозподільної організації забезпечити індивідуальними лічильниками з підстав відсутності коштів неаргументована. Про це йдеться у Постанові Великої Палати Верховного Суду, де суд вказав, що «відмова відповідача встановити індивідуальні лічильники позивачам суперечить вимогам законодавства, порушує права позивачів. З урахуванням вимог статті 5 Закону № 1023-XIIстатті 2 Закону № 1875-IV волевиявлення позивачів на встановлення індивідуальних лічильників газу не може бути порушеним» і «саме на відповідача (оператора ГРМ) покладений обов'язок встановлення лічильників газу, лише він повинен вживати заходів щодо залучення інших джерел фінансування цих робіт і покладання такого обов'язку на споживачів є неправомірним».   

Одночасно звертаємо увагу, що 05 березня цього року Верховна Рада України прийняла Закон "Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" (щодо перегляду термінів встановлення споживачам лічильників природного газу)", згідно з яким відтермінований строк, з якого суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких газ використовується тільки для приготування їжі, до 1 січня 2023 року.

У прикінцевих положеннях цього Закону зазначено, що «у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом Кабінет Міністрів України зобов’язан розробити і затвердити порядок компенсації понесених витрат побутовим споживачам, які забезпечили встановлення індивідуальних лічильників газу за власні кошти, у розмірі середньозваженої вартості такого встановлення лічильників суб’єктами господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території».  

 

 

 

Звісно, кожна ситуація, у якій може опинитися споживач, індивідуальна, тому для ухвалення правосудного рішення підлягає детальному дослідженню наявних доказів та встановленню усіх фактів.

Однак у разі, якщо споживачі газу мають сумніви у законності дій газових товариств, вжили усі передбачені законодавством заходи досудового врегулювання, тобто, зверталися безпосередньо до цих установ для вирішення спірних питань, але отримали відмову або таке ж звернення не дало результату, можливе звернення до суду за захистом своїх порушених прав. У таких спорах передбачені пільги щодо сплати судового збору.  

 

Пресслужба Чернівецького апеляційного суду