flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Для покращення доступу громадян до правосуддя відбулися зміни щодо розподілу справ між суддями Чернівецького апеляційного суду

30 червня 2021, 10:16

Відтепер суддя, незалежно від спеціалізації – цивільної чи кримінальної, може бути визначений для розгляду справи у складі колегії іншої палати.

Насамперед, це стосується випадків, коли через неможливість утворити колегію із числа суддів певної судової палати, існував ризик зміни територіальної підсудності справи та направлення її для розгляду до іншої області. Це не тільки створювало незручності для учасників процесів (обвинувачених, потерпілих, свідків, адвокатів, прокурорів, позивачів, відповідачів тощо), які полягали у додаткових витратах часу і коштів на поїздки до віддалених судів, але і призводило до збільшення строків розгляду справ і, відповідно, відтермінування винесення рішень.

Як передбачено законодавством, в загальних апеляційних судах розгляд справ (за винятком справ про адміністративні правопорушення, які розглядає суддя одноособово), відбувається колегіально у складі 3 професійних суддів. У певних категоріях кримінальних проваджень колегія суддів може бути збільшена до 5. 

З метою підвищення ефективності та оперативності розгляду справ, Законом України «Про судоустрій і статус суддів» апеляційним судам надано право у своєму складі утворювати судові палати із визначенням спеціалізації.  

Оскільки у Чернівецькому апеляційному суді працює дві судові палати – з розгляду цивільних справ і з розгляду кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення, судді переважно здійснюють правосуддя у справах відповідно до своєї спеціалізації.

Водночас, незважаючи на це, усі судді загальних апеляційних судів мають єдиний правовий статус. Це значить, що кожний суддя може розглядати будь-яку справу, віднесену до юрисдикції конкретного суду – як цивільну, так і кримінальну (за винятком розгляду кримінальних проваджень щодо неповнолітніх).

Визначення судді для розгляду конкретної справи здійснюється Єдиною судовою інформаційною (автоматизованою) системою.

Повноваження зборів суддів щодо автоматизованого розподілу справ між суддями та порядок здійснення автоматизованого розподілу судових справ регламентовані Положенням про автоматизовану систему документообігу суду.

11 червня 2021 року Рада суддів України своїм Рішенням №18 внесла зміни до Положення, яке полягає у наданні права апеляційним судам залучати до розгляду судових справ суддів іншої судової палати.

Судді Чернівецького апеляційного суду, з огляду на збільшення кількості проваджень, у яких неможливо із різних підстав утворити колегію з числа суддів відповідної палати, взявши до уваги рекомендації цього Рішення, на загальних зборах суддів ухвалили рішення внести відповідні зміни до Засад використання автоматизованої системи документообігу Чернівецького апеляційного суду.

Отже у разі, якщо буде неможливо утворити колегію із числа суддів відповідної судової палати, до участі у розгляді справи будуть долучатися судді іншої судової палати Чернівецького апеляційного суду.

Таке рішення зборів суддів Чернівецького апеляційного суду узгоджується з вимогами Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Рішенням Ради суддів України №18 від 11 червня 2021 року та Положенням про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженим Рішенням Ради суддів України від 26 листопада 2010 року №30 (зі змінами).

 

Пресслужба Чернівецького апеляційного суду